درباره تنیس بیشتر بدانید

تنیس به دلیل تحرک زیادی که دارد، برای بدن تمامی افراد و با هر سن و سالی میتواند مفید باشد و  در رشد و سلامتی آن شخص موثر میباشد.

بازی و انجام دادن تنیس چندین مزیت دارد که در زیر به آنها اشاره میشود تا شما با در نظر گرفتن آنها میتوانید ورزش تنیس را دنبال کرده و از مزایای خوب آن استفاده کنید و لذت ببرید:

کاهش وزن

اولین مزیت بازی کردن ورزش تنیس کاهش وزن است. یک تنیسور با تمرین با حریف مناسب (پارتنر) با دویدن، چرخش بدن و استارتهای سریع انرژی زیادی مصرف میکند. ورزش تنیس برای کل بدن مفید بوده و ورزشکار با انجام دادن آن میتواند به طور همزمان کل بدن خود را درگیر ورزش کند که در این حالت میتواند کالری زیادی نسبت به دیگر ورزش ها مانند: دوچرخه سواری آرام، وزنه برداری یا حتی بدن سازی بسوزاند.

ثابت شده که در مسابقه تنیس  ورزشکار به خود این امکان را میدهد تا به صورت منظم به کاهش چربی بدن خود کمک کند. جالب است بدانید برای اینکه ۵۰۰ گرم چربی کم شود باید حدود ۳۵۰۰ کالری بسوزانید که این کار را میتوانید از طریق تجربه راه های مختلف انجام دهید.یک ساعت بازی کردن ورزش تنیس آن هم یک نفره در آقایان حدود ۶۰۰ کالری و در خانم ها حدود ۴۲۰ کالری میسوزاند. اگر این تنیس بازی کردن در هفته ۳یا ۴ ساعت انجام شود، در پایان هفته حتما میتوانید ۲۵۰ گرم از وزن خود را کاهش خواهید داد.

افزایش تراکم استخوانی

انجام دادن بازی تنیس مانند دیگر ورزش ها مخصوصا بدمینتون سرگرم کننده و تفریحی خوب محسوب میشود و میتوان آن را تقریبا با اکثر افراد انجام داد و بازی کرد.انجام دادن بازی تنیس علاوه بر اینکه میتواند بر عضلات و آمادگی آنها تاثیر بگذارد به راحتی میتواند بر مغز استخوانهای شما نیز اثر مثبت و خوبی بگذارد. انجام دادن ورزش منظم و متوالی میتواند توده استخوانی را زیاد کند و از دست رفتن این توده استخوانی در طول زمان کاهش پیدا کند.

بر اساس سخنان و گفته های سازمان ملی بهداشت ایالت متحده NIH” “ توده استخوانی در سن ۳۰ سالگی به حداکثر خود میرسد، یعنی تا سن ۳۰ سالگی افراد وقت دارند که این توده استخوانی را افزایش بدهند و آن را تقویت کنند که بعد از این سن، توده استخوانی روند نزولی خود را شروع میکند.

برای اینکه بتوانیم این توده استخوانی را قبل از رسیدن به سن ۳۰ سالگی به حد بالایی برسانیم، باید از راه ورزش کردن مستمر این توده را به حداکثر خود رسانید تا بعد از رسیدن به این سن و شروع کاهش این توانایی، بدن دچار مشکل حادی نشود و بتواند همچنان سر حال و شاداب به نظر برسد.

تاثیرات مفید ذهنی بر روی تنیسور

سازمان ملی بهداشت امریکا متذکر شده است انجام دادن ورزش های همگانی که در عین حال قدرت عضلانی را نیز افزایش میدهند، میتواند هم بر روحیه افراد تاثیر بگذارد و هم باعث پیشگیری از افتادن از ارتفاعات و آسیب های ناشی از آن را که معمولا به استخوان ها صدمه وارد میکند و باعث شکستگی آنها میشود، کمک کند.

جالب است بدانید که بهترین ورزش ها برای اینکه باعث استحکام و بیشتر شدن مقاومت استخوان ها و توده آن شوند، آنهایی هستند که وزن ورزشکار را درگیر خود میکنند. این نکته به این معنا نیست که شما باید وزنی را بلند یا جابه جا کنید. همان طور که میدانید بدن ما برای مقابله با جاذبه زمین و برای تحمل وزن خود به سلامتی استخوان ها نیاز دارد و باید برای تقویت آنها در ابتدای جوانی تلاش کند.

سازمان ملی بهداشت امریکا از ورزش تنیس به عنوان یکی از فعالیت های مهم تحمل وزن نام برده است که برای ساختن استخوان های محکم و قدرتمند نیز بسیار مناسب است.
افزایش قدرت مغز نیز از دیگر مزایای انجام دادن ورزش تنیس به شمار می آید. نورن های مغز کارشان انتقال اطلاعات و داده ها بین مغز و سایر نقاط مختلف بدن میباشد. برای اینکه ارسال پیام ها در مغز راحت تر انجام شود، ارتباط بین نورن ها نیز افزایش پیدا میکند. هرچه ارتباط بین نورن ها نیز افزایش پیدا کند، انتقال پیام راحت تر و سریع تر انجام میشود و اجرای آن نیز راحت تر صورت میگیرد.

ارتباطات عصبی ما در مغز و ارتباط آنها با سایر اعضای بدن ما نیز تاثیر میگذارد. به طور مثال وقتی کاری را برای مدت زمان زیادی بارها و بارها انجام میدهید، در نتیجه اتصالات عصبی مربوط به آن عمل قوی تر و ثابت تر انجام میشود.وقتی شما شروع به انجام کار جدیدی میکنید، مغز اتصلات جدیدی را در خود میسازد و گسترش میدهد حتی رشته های عصبی جدیدی را نیز میسازد. به یاد داشته باشید که اگر این کار را به ندرت انجام دهید این اتصالات میتواند در مغز ضعیف شده و حتی از بین بروند.

برای بازی کردن ورزش تنیس، تنیسور برای ایجاد خلاقیت در حین انجام بازی به ذهن نیاز دارد. این خلاقیت ها ممکن است، شامل: برنامه ریزی برای پیش بردن بازی، چالاکی و تفکر تاکتیکی که باعث همکاری اعضای بدن میشود، باشد. پس هرچه بیشتر تنیس بازی کنید، ذهن شما بیشتر فعال و خلاق میشود و میتوانید از توانایی و قدرت فکرتان نهایت استفاده را ببرید. تنیس به راحتی میتواند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و به حافظه آموزش، مهارت های اجتماعی و رفتاری فرد نیز کمک زیادی کند.

افزایش انعطاف پذیری

ایجاد انعطاف پذیری یا همان هماهنگی و تعادل از دیگر مزایای انجام دادن ورزش تنیس است. تنیس ورزشی میباشد که باید در هنگام انجام دادن آن تمام اعضای بدن با یکدیگر همکاری داشته باشند و هماهنگ عمل کنند. قرار گرفتن درست پاها، دست ها و موقعیت قرارگیری بازوها و نحوده درست قرار گرفتن راکت در دست تنیسور قدرتی ایجاد میکند تا بتواند به راحتی توپ را از روی تور عبور دهد. اگر انجام دادن ورزش تنیس به صورت منظم انجام شود به بهبود حرکات و کنترل سازی آنها کمک زیادی میکند.

انعطاف پذیری از ویژگی های بزرگی است که میتواند شما را در قسمت های زیادی از زندگیتان کمک کند و از به وجود آمدن آسیب و مشکلات یا حتی کاهش فشار عضلانی کمک میکند. ایجاد این هماهنگی و تعادل باعث میشود تا ورزشکار در انجام سایر ورزش ها و فعالیت های خود نیز آسیب کمتری ببیند و و تعادل بیشتری داشته باشد.

قلبی-عروقی

بیورن بورگ به درستی تنیس را «ورزشی پر از هزاران مسابقه دو» تعریف کرد. حرکات سریع ناهوازی که این ورزش طلب می کند، چربی را سوزانده، ضربان قلب را افزایش داده و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. یک بازی تنیس معمولی می تواند یک تا دو ساعت به طول بیانجامد که برای بهبود حداکثری سلامت قلب و عروق و کاهش ریسک بیماری‌های قلبی و سکته ضروری است.

رشد عضلات

افزون بر مزایای تنیس روی سلامت قلبی و عروق ، این بازی تمرین قدرتی در پاها، دست‌ها و بالا تنه را با هم ترکیب می‌کند. تنیس فقط ورزش ساکن بخشی از ماهیچه‌ها نیست. یک مسابقه تنیس نیاز به حرکت از طرفی به طرف دیگر، جلو و عقب در سرعت‌های مختلف دارد که ماهیچه‌های واقع در پاهای شما را ورزیده می‌کند. حرکات بازیکن تنیس در یک مسابقه معمولی باعث بهبود قدرت ساعد، ماهیچه‌های کمر و توسعه درونی در ماهیچه‌های بدن می‌شود.

توسعه تفکر تاکتیکی

تنیس ورزشی است بر مبنای هندسه و فیزیک. برای همین می‌تواند مثل شطرنج به توسعه تفکر تاکتیکی کمک کند. از آنجایی که تنیس بیشتر شامل هوشیاری و تفکر تاکتیکی برای ایجاد الگوهای ضربه به توپ است، این ورزش منجر به برقراری ارتباطات جدید میان اعصاب مغز می‌شود. پس از چندین سال بازی، تنیس می‌تواند باعث بهبود و حفظ رشد مغز شود و شما را در دوران طلایی زندگی‌تان به خوبی هوشیار و باهوش نگه دارد.

تعادل و هماهنگی

هر چه قدر بیشتر تنیس بازی کنید، بیشتر می‌توانید به توسعه مهارت‌های مکانیکی برای ضربه به توپ، سنجش مسافت و هماهنگی و تعادل فردی برسید. تنیس، از طریق انواع مختلفی از تکنیک‌ها و حرکات به حفظ تعادل، سرعت، حرکت پا و هماهنگی دست و چشم کمک می‌کند. هر چقدر در بازی تنیس بهتر شوید، بهتر می توانید تاثیر این مشخصه‌ها را در زندگی‌تان حس کنید.

اعتمادبه‌نفس‌

در مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه کنتیکت انجام شد، دانشمندان به آزمایش تاثیر روانی مزایای ورزش‌های گوناگون بر روی افراد معمولی پرداختند که در این آزمایش تنیس بالاترین امتیاز را در افزایش اعتماد به نفس، انرژی و مثبت اندیشی بدست آورد و همچنین در فاکتورهایی مانند پریشانی، تنش، اضطراب و افسردگی کمترین امتیاز را رقم زد. بازی مرتب تنیس می تواند شما را در زندگی کاری‌تان باانگیزه نگه دارد و همچنین در غلبه به موانع پیش رو در زندگی شخصی به شما کمک کند.